Kontakt: kapitula@kapitula.org        Tel. (+48) 501 158 477

XXXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ

ORGANY ARCHIKATEDRY

Warszawa 2024

Koncerty festiwalowe odbywają się w kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września 2024 r. w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16:00.

Kalendarz koncertów

07.07 – Giampaolo Di Rosa (Włochy)

14.07 – Jesus Sampedro (Hiszpania)

21.07 – Stanislav Surin (Słowacja)

28.07 – Giovanna Tricarico (Włochy)

04.08 – Silvio Celeghin (Włochy)

11.08 – Przemysław Kapituła (Polska)

18.08 – Piotr Rachoń (Polska)

25.08 – Francesco Bongiorno (Włochy)

01.09 – Józef Kotowicz (Polska)

08.09 – Giulia Biagetti (Włochy)

15.09 – Toni Pussinen (Finlandia)

22.09 – Mario Ciferri (Włochy)

Wstęp:

40 zł – osoba dorosła
30 zł – dzieci i młodzież 11 – 18 lat, studenci
0 zł – dzieci poniżej 11 lat
80 zł – rodzina (dwie osoby dorosłe + dzieci)

Archikatedra Warszawska jest wymarzonym miejscem do prezentacji muzyki organowej. Na odbiór interpretacji muzycznych składają się tu wrażenia wynikłe z piękna i potęgi brzmienia nowoczesnych organów oraz atmosfery i sacrum świątyni. Na chórze kościoła, jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała w 1987r. mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.
 
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni najsłynniejsi organiści naszych czasów, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, organiści najważniejszych kościołów europejskich. Polscy organiści (P. Kapituła i J. Erdman) eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją świadcząca o renesansie muzyki organowej we współczesnej Europie. 
 
Po przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy Archikatedra stała się głównym ośrodkiem życia muzycznego w Polsce. Z kościołem związani byli wybitni organiści i kompozytorzy polscy (B. Pękiel, M. Surzyński, S. Moniuszko) tworząc wielką tradycję muzyczną tego miejsca, której kontynuacją i nowoczesnym uzupełnieniem jest festiwal „ORGANY ARCHIKAREDRY”, którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest Przemysław Kapituła.